Bookcrossing. Drugie życie książki
DAGMARA SOBCZAK • dawno temu • 2 komentarze„Kto czyta książki – żyje podwójnie” te słynne dziś słowa padły niegdyś z ust Umberto Eco i są bardzo często powtarzane i przywoływane. Nie ma w tym nic dziwnego. Kto raz trafi na dobrą książkę, od której nie można się oderwać, dokładnie wie, co autor miał na myśli. Niektóre historie potrafią mocno pochłonąć.
Książka jednak ma to do siebie, że aby spełniała swoje zadanie, musi być czytana. Niestety w dzisiejszych czasach wiele książek kurzy się w naszych domach na półkach. Większość z nich zostaje przeczytana raz i jest odkładana. A przecież każda z tych książek mogłaby dostać drugie życie.
Dlaczego warto puszczać książki w obieg i jak to zrobić? Sprawdźmy.
Drugie życie książki
Każda książka ma jakieś zadanie: nauczyć nas czegoś, rozbawić, pobudzić komórki mózgowe do myślenia, czy dać rozrywkę.
Żyje jednak tylko przez określony czas: kiedy jest czytana. Gdy odkładamy ją na półkę, traci swoją wartość. Dlatego ja jestem ogromnym zwolennikiem puszczania książek w świat różnymi sposobami. O tym sposobach, powiem na koniec.
Zacznijmy jednak od tego, dlaczego danie drugiego życia książce, może się okazać dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.
Dlaczego warto dawać książkom drugie życie?
Minimalizm na półkach z książkami
Jeżeli jesteśmy prawdziwymi bibliofilami i kochamy czytać, nasze półki uginają się od książek, których (o zgrozo!) zapewne ciągle przybywa. Czasem warto zrobić porządek na swojej półce z książkami i przejrzeć, do których z nich raczej już nie wrócimy i po prostu podać je dalej.
Dzięki temu w domu mamy tylko książki dla nas najcenniejsze + robi się więcej przestrzeni na inne rzeczy. Niekoniecznie musi to być miejsce na kolejne książki.
Możemy kogoś wesprzeć
Podawanie książek dalej może być dobrym uczynkiem. Oddając książki do biblioteki, do domu dziecka, czy do poprawczaka, wspierasz różnego rodzaju inicjatywy i ludzi. Po prostu.
Dzięki Tobie osoby, które nie mają tak łatwego dostępu do książek, mogą w końcu przeczytać coś nowego.
Pamiętaj, że dobro, które dajesz w świat, wróci do Ciebie.
To jest ekologiczne
Bardziej ekologiczne jest podawanie książek dalej, niż trzymanie ich w domu na półkach. Oczywiście, jeżeli mówimy o ekologii, lepszą opcją jest e-book, ale warto zastanowić się, co można zrobić z książkami, które już w domu mamy w wersji papierowej.
Podawanie książek dalej zdecydowanie wpisuje się w ideę zero waste.
Drugie życie książki – jak to zrobić?
Jeżeli jesteś gotowy na to, by dać swoim książkom drugie życie, masz na to kilka sposobów:
1. Sprzedaj je. Pamiętaj jednak, że cena musi być atrakcyjna, by znalazł się chętny kupiec. Książkę możesz sprzedawać na portalach do tego przeznaczonych albo szukając grup facebookowych, które zajmują się sprzedażą książek.
2. Pożyczaj swoje książki przyjaciołom. Jeżeli wiesz, że jakaś książka mogłaby spodobać się Twojej przyjaciółce, pożycz ją. Pamiętaj tylko, nic na siłę. Jeżeli przyjaciółka nie wykazuje zainteresowania, odpuść.
3. Zorganizuj book-tour z wybraną przez Ciebie książką. Book-tour w skrócie polega na tym, że wysyłasz swoją książkę do wybranej osoby, ona do kolejnej i tak dalej, aż w końcu książka wraca do siebie. Warto wtedy w wybrany przez siebie sposób dzielić się wrażeniami po lekturze.
4. Oddaj potrzebującym. Domy dziecka, poprawczaki, biblioteki, szpitale – pomyśl, gdzie jeszcze mógłbyś oddać swoje książki?
5. Wymień się z innymi. Tu serdecznie chciałabym zaprosić Cię do Wielkiej Wymiany Książkowej, którą współprowadzę od 4 lat w sieci. Jeżeli masz ochotę oddać komuś książkę, do której już nie wrócisz, a w zamian przygarnąć nową, zajrzyj po szczegóły akcji na mojego bloga . Co edycję drobne szczegóły nieco się zmieniają, ale idea jest taka sama. Najbliższa wymiana w październiku. Na bieżąco zdradzamy szczegóły.
Poczułeś się zachęcony do dania drugiego życia książkom, które zalegają na Twojej półce? Mam nadzieję, że tak, a historie, które trzymasz na swoich półkach, zaczną żyć na nowo.
Autorką tekstu jest Dagmara Sobczak.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze